Днем перемоги в Європі вважається 8 травня 1945 року, в країнах Британської Співдружності — 7 травня 1945.
Історія
Останні дні війни
У квітні 1945 радянські війська впритул підійшли до меж Берліна.Німецькі війська займали оборону уздовж західних берегів рік Одер й Нейсе. На підступах до Берліна й у самому місті було зосереджене угруповання військ, що мало у своєму складі 62 дивізії (у тому числі 48 піхотних, 4 танкові й 10 моторизованих), 37 окремих піхотних полків і близько 100 окремих піхотних батальйонів, а також значну кількість артилерійських частин і підрозділів. Це угруповання нараховувало біля мільйона чоловік, 1500 танків, 10400 артилерійських систем і мінометів, 3300 бойових літаків.[2]
Сам Берлін також був перетворений у найсильніший укріплений район і підготовлений до ведення вуличних боїв. Навколо Берліна було створено три оборонних кільця, усередині міста споруджено більше 400 залізобетонних довгострокових вогневих точок з гарнізонами до тисячі чоловік. Сам берлінський гарнізон нараховував у своєму складі близько 200 тисяч чоловік.
Радянські війська до початку операції нараховували 149 стрілецьких й 12 кавалерійських дивізій, 13 танкових й 7 механізованих корпусів, 15 окремих танкових і самохідних бригад, загальною чисельністю більше 1900000 чоловік. В операції брали участь 1-а й 2-а армія війська Польського, що нараховували 10 піхотних й 1 танкову дивізію, а також 1 окрему кавалерійську бригаду, загальною чисельністю 155 900 чоловік.
Взяття Рейхстагу
29 квітня почалися бої за Рейхстаг, який обороняли біля тисячі чоловік. Після декількох атак підрозділам 171-ої й 150-ої стрілецьких дивізій удалося зайняти будинок уже вночі. 30 квітня о 14-ій годині 25 хвилин лейтенант О. Берест[3] та сержанти М.Єгоров і М. Кантарія підняли над Рейхстагом Прапор Перемоги[4][5]. Проте в офіційній радянській історіографії[6] Прапор Перемоги вважався встановленим лише М.Єгоровим і М.Кантарією, а прізвище О.Береста несправедливо замовчувалось[7].Підписання капітуляції
|
|||||
При проблемах з прослуховуванням гляньте у довідку. |
Вільгельм Кейтель підписує Акт беззастережної капітуляції Німеччини
7 травня о 2:41 ночі в Реймсі, був підписаний акт про беззастережну капітуляцію Німеччини. Від імені союзників акт про капітуляцію підписали: генерал Волтер Беделл Сміт, генерал І. Суслопаров (як свідок) за СРСР і генерал Франсуа Севез за Францію. Від Німеччини його підписали адмірал Фридебург і генерал Йодль.
8 травня о 22:43 за центральноєвропейським часом (9 травня о 0:43 за московським часом) генерал-фельдмаршал Вільгельм Кейтель, а також представники німецьких ВМС, що мали відповідні повноваження від Деніца, підписали Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини, що ознаменувало закінчення Великої Вітчизняної війни.
За узгодженням між урядами СРСР, США й Великобританії була досягнута домовленість уважати процедуру в Реймсі попередньою. Проте, у західній історіографії підписання капітуляції німецьких збройних сил, як правило, зв'язується із процедурою в Реймсі, а підписання акту про капітуляцію в Берліні йменується його «ратифікацією».
Прийнявши капітуляцію, Радянський Союз не підписав мир з Німеччиною, тобто залишився з Німеччиною в стані війни. Війна з Німеччиною була закінчена 21 січня 1955 г. прийняттям Президією Верховної Ради СРСР відповідного рішення. Проте, під властиво Великою Вітчизняною війною розуміють лише частину війни з Німеччиною до 8 травня 1945 р. включно.
Берлінська операція
Графіті, залишені радянськими солдатами на стінах Рейхстага
Втрати виявилися величезними: за добу Червона Армія загубила, за офіційним даними, більше 15 тисяч солдатів й офіцерів. Усього радянські війська в Берлінській операції втратили 352 тисяч чоловік, у тому числі 78 тисяч чоловік загиблими.
У ході операції широко використалися танки в місті. У подібних умовах вони не могли застосувати широкий маневр і ставали зручною мішенню для протитанкових засобів німців. Це також привело до високих втрат: за два тижні боїв Червона Армія втратила третину танків, що брали участь у Берлінській операції, і САУ, що склало 1997 одиниць. Також було загублено 2108 артилерійських систем і мінометів й 917 бойових літаків.
У результаті радянські війська повністю розгромили 70 піхотних, 12 танкових й 11 моторизованих дивізій противника, взяли в полон близько 480 тисяч чоловік.
Парад Перемоги на Червоній площі
9 травня На Центральний аеродром імені Фрунзе приземлився літак «ІЛ-2» з екіпажем А. И. Семенкова, що доставив у Москву акт про капітуляції Німеччини.24 червня на Червоній площі відбувся Парад Перемоги. Командував парадом Рокоссовський, приймав парад — Жуков.[8]
На параді урочистим маршем пройшли зведені полки фронтів у такому порядку: Карельського, Ленінградського, 1-го Прибалтійського, 3-го, 2-го і 1-го Білоруських, 1-го, 4-го, 2-го і 3-го Українських, зведений полк Військово-Морського Флоту. У складі полку 1-го Білоруського фронту особливою колоною пройшли представники Війська Польського. Попереду зведених полків фронтів йшли командувачі фронтами й арміями, Герої Радянського Союзу несли прапори частин і з'єднань.
Парад завершився маршем 200 прапороносців, що кидала прапори переможених німецьких військ на поміст біля підніжжя Мавзолею.
Установлення свята
Пізно увечері 8 травня 1945-го року у передмісті Берліна акт про повну і беззастережну капітуляцію Німеччини підписав генерал-фельдмаршал Вільгельм Кейтель, пізніше повішений за вироком міжнародного трибуналу. На той момент Гітлер уже покінчив життя самогубством, деякі нацистські ватажки, зокрема, Гіммлер, тікали на захід, щоб здатися в полон англо-американським військам. З боку Червоної Армії документ про капітуляцію Німеччини був підписаний без згоди ставки Сталіна. Тому Сталін започаткував святкування Дня Перемоги в СРСР на 9-те травня, на день пізніше ніж святкування Дня Перемоги у решти країн антигітлерівської коаліції. 8 травня 1945 року вийшов Указ Президії Верховної ради СРСР, де сказано, що 9 травня — «Свято Перемоги» (рос. Праздник Победы) та неробочий день[9]. Відповідні декрети видали також уряди інших комуністичних країн Східної Європи[10].Наприкінці 1940-х років Сталін скасував святкування цього дня. З огляду на перемогу у війні весь народ, особливо фронтовики, очікували на пом'якшення сталінського режиму, чого Сталін робити не збирався. Відновили ж його святкування лише після того, коли за часи хрущовської відлиги народ дихнув трохи вільніше і зажив заможніше, вже в часи раннього Брежнєва.
2004 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 8 та 9 травня Днями пам'яті та примирення.
Святкування
В Україні
У 1991 році до статті 73 Кодексу законів про працю Української РСР були внесені зміни і в переліку святкових днів 9 травня було зазначено як «День Перемоги».[11] Пізніше в цю статтю вносилися зміни у 1992[12], 1996[13] та 2000[14] роках, однак ці зміни не стосувалися Дня Перемоги.
Відповідно до опитування, що було проведено 2007 р. Центром політичних і економічних досліджень імені Олександра Разумкова[15], 72,5 % громадян України вважають День Перемоги великим святом, 21,8 % опитаних вважають цей день звичайним святом і 4,8 % — не вважають День Перемоги святом. Найбільшим святом цей день є для людей від 60 років (82 %), у віковій групі 18—29 років День Перемоги справді великим святом вважають 59,2 % опитаних.
Серед регіонів України виділяється Західний регіон, де День Перемоги великим святом вважають 43,3 % опитаних, а майже кожний п'ятий (19,3 %) не вважає цей день святом.
69,8 % опитаних схильні називати війну проти нацизму Велика Вітчизняна війна і 23,3 % — Другою світовою. Інші відповіді дали 3,2 % респондентів, інші — вагалися з відповіддю. В порівнянні з квітнем 2003 року, майже на 8 % зросла чисельність тих, хто погоджується з назвою «Велика Вітчизняна війна» і на 3,6 % скоротилося число прихильників назви «Друга світова війна»
У 2011 році в Україні було прийнято Законопроект N 8157, який зобов'язує всі державні органи та органи місцевого самоврядування здійснювати «офіційний підйом у День Перемоги копій Прапора Перемоги на будинках (щоглах, флагштоках) поряд з Державним прапором України», однак законопроект був визнаний неконституційним[16], оскільки червоний прапор відсутній у переліку державних символів, що міститься в Конституції. Спроба зобов'язати червоний прапор до використання викликала найгострішу реакцію у Львові та Івано-Франківську, де відзначення Дня перемоги у 2011 році супроводжувалися зіткненнями між прихильниками використання червоного прапора в Україні як символіки свята Перемоги з одного боку та представниками ВО «Свобода» і неформальних молодіжних угрупувань з іншого.
У світі
День Перемоги святкують 9 травня також в багатьох країнах пост-радянського простору, зокрема:- Білорусі (біл. Дзень Перамогі)[17]
- Росії (рос. День Победы)[18]
- Молдові[19] (молд. Зиуа Викторией)
- Вірменії[20]
- Казахстані[21] (каз. Жеңіс Күні)
- в Польщі[22] — Dzień Zwycięstwa,
У ряді країн Європи день Перемоги над фашизмом святкують 8 травня, зокрема
- Чехії[25] — Den vítězství
- Словаччині[26] — Deň víťazstva nad fašizmom
- Норвегії [27].
У США це свято називається V-E Day, або Victory in Europe Day («День Перемоги в Європі»). ООН починаючи з 2005 року відзначає 8-9 травня як Дні пам'яті та примирення.
Неоднозначне відношення до Дня Перемоги над нацизмом в країнах Балтії, Молдові, Україні. Зокрема голова сейму Литви Вікторас Мунтянас зазначив: «Для нас 8 травня є днем перемоги над фашизмом, а 9 травня — день початку радянської окупації»[29].
Виноски
- ↑ В Україні День Перемоги є державним святом (Згідно зі ст. 73 КЗпП України), в цей день віддають шану загиблим, вітають ветеранів, проводяться урочисті заходи.
- ↑ Берлинская операция 1945(рос.) — стаття з БСЭ на сайті Яндекс.Словари
- ↑ Урядовий портал. Центральний музей ЗС України видав чергову сторінку "Історичного календаря", присвячену Герою України Олексій Бересту
- ↑ Повернення із забуття
- ↑ Дзеркало тижня:«Якщо щось трапиться з Єгоровим і Кантарією, Берест дійде обов’язково…»
- ↑ Див. напр. статтю в БСЭ,
- ↑ Детальніше див. в статті Берест Олексій Прокопович
- ↑ == Приклад ==
заповнений шаблон результат {{YouTube|1Zm6HzN5YVI}} Відео на YouTube {{YouTube|1Zm6HzN5YVI|Видео-ролик}} Видео-ролик на YouTube {{YouTube|1Zm6HzN5YVI|id2=2djeYie83ke|Видео-ролик}} Видео-ролик на YouTube {{YouTube|1Zm6HzN5YVI|logo=1}} Відео на YouTube {{YouTube|1Zm6HzN5YVI|notext=1}} Відео на YouTube - ↑ Указ Президії Верховної ради СРСР
- ↑ Dekret z dnia 8 maja 1945 r. o ustanowieniu Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności (пол.)
- ↑ Від 18 червня 1991 року № 1205-XII
- ↑ від 5 червня 1992 року № 2417-XII
- ↑ від 28 червня 1996 року № 256/96-ВР
- ↑ від 1 лютого 2000 року № 1421-XIV
- ↑ Більшість українців вважає День Перемоги великим святом
- ↑ КСУ визнав червоний прапор неконституційним
- ↑ «Календарь праздников» Праздники Беларуси(рос.)
- ↑ «Календарь праздников» Праздники России(рос.)
- ↑ «Календарь праздников» Международные праздники(рос.)
- ↑ «Календарь праздников» Праздники Армении(рос.)
- ↑ http://www.e.gov.kz/citizenry/social_protec/labor_measurement/article/1430
- ↑ «Календарь праздников» Праздники Польши(рос.)
- ↑ «Календарь праздников» Праздники Сербии(рос.)
- ↑ «Календарь праздников» Праздники Боснии(рос.)
- ↑ «Календарь праздников»Праздники Чехии(рос.), cs:Český státní svátek
- ↑ Ľudová strana - Hnutie za demokratické Slovensko (словац.)
- ↑ «Календарь праздников» Праздники Норвегии(рос.)
- ↑ «Календарь праздников» Праздники Нидерландов(рос.)
- ↑ Глава парламенту Литви: 9 травня - це день початку радянської окупації
Немає коментарів:
Дописати коментар