День Незалежності


Дивіться також: Привітання з Днем Незалежності
 

День Незале́жності Украї́ни — головне державне свято України, що відзначається щороку 24 серпня на честь прийняття Верховною Радою УРСР Акту проголошення незалежності України, що прийнято вважати датою утворення держави Україна в її сучасному вигляді.

Історія

Уперше День Незалежності України було відзначено 16 липня 1991 року — в пам'ять про те, що рік тому — 16 липня 1990 року — Верховна Рада Української РСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України. Одночасно того ж 16 липня 1990 року Верховна Рада Української РСР ухвалила постанову «Про День проголошення незалежності України». У ній зазначено:
Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності,
підтверджуючи історичну вагомість прийняття Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року,

Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки постановляє:

Вважати день 16 липня Днем проголошення незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України.
Згодом, 18 червня 1991 року, було внесено відповідні зміни до статті 73 Кодексу законів про працю Української РСР, унаслідок чого у переліку святкових днів з'явився запис: «16 липня — День незалежності України».
Оскільки 24 серпня 1991 року Верховна Рада Української РСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, який 1 грудня 1991 року підтвердив народ на Всеукраїнському референдумі, виникла потреба змінити дату святкування Дня незалежності України. Тож 20 лютого 1992 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про День незалежності України». У ній зазначено:
Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності,
підтверджуючи історичну вагомість прийняття Акта проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року,

Верховна Рада України постановляє:

1. Вважати день 24 серпня Днем незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України.

2. Постанову Верховної Ради Української РСР «Про День проголошення незалежності України» від 16 липня 1990 року вважати такою, що втратила чинність.
Відповідно до цього 5 червня 1992 року Верховна Рада України постановила: у частині першій статті 73 Кодексу законів про працю України слова «16 липня — День незалежності України» замінити словами «24 серпня — День незалежності України». Тому від 1992 року День незалежності України щороку відзначається 24 серпня.

Святкування 20-річчя Незалежності України

Президент України Віктор Янукович 8 липня 2011 р. прийняв постанову про відміну військового параду у таких містах як: Києві, Керчі, Одесі, Севастополі, а також містах, де розташовані штаби військових округів і видів Збройних сил України, з нагоди 20-річчя Дня незалежності України, аргументуючи це економією коштів.[1] Київська міська адміністрація вирішила зекономити на запуску феєрверків з нагоди святкування Дня незалежності.[2]

Народне святкування

До 20-річчя Незалежності України ініціативна група активістів запропонувала провести святкування цієї знаменної для України дати також і в соціальних мережах.[3] Серед їх пропозицій можна відзначити:
 • Написання побажання до 20-ліття України в своєму блозі, ЖЖ, Facebook чи на власному сайті.
 • Розсилання його друзям, колегам, знайомим, або в газети, на радіо і телебачення.
 • Створення відео-привітань, записавши 60-секундне відео-привітання мобільним телефоном/відеокамерою/фотоапаратом і розмістивши його на YouTube, Bigmir.Video та на сторінках «Україні — 20!» у соцмережах.
Безпосередньо 24 серпня вони пропонували вдягнути святковий одяг чи вишиванки, оздобивши їх цифрою 20, й зібратися разом о 15.00 біля головної пошти чи іншого визначного місця свого міста, містечка чи села, щоб разом заспівати гімн України, обмінятися побажаннями й разом відсвяткувати наш День Незалежності.

Політичні акції

Опозиційні партії України, що увійшли в Комітет опору диктатурі, подали спільну заявку на акції протесту 24 серпня 2011 року.[4] Під час акції опозиціонери планували висвітлити «можливість загрози незалежній демократичній державі Україна внаслідок політики та дій правлячої партії Регіонів та питання згортання демократичних свобод в Україні».
За словами голови однієї з опозиційниї партій «Громадянська позиція» Анатолія Гриценко:
« Не таку державу ми бачили 20 років тому. І тому усім нам – і журналістам, і політикам, і громадянам – доведеться докласти максимум зусиль для того, щоб наша країна була іншою  »
24 серпня 2011 року комітет опору диктатурі вирішив організувати Народний марш на честь Дня незалежності України[5] й запросив усіх громадян прийти о 11.00 до пам'ятника Тарасу Шевченку у Києві, щоб звідти разом вирушити на Хрещатик.

Святкування в різних містах

У Шевченківському гаю Львова. Етновир-2009

В Україні

Київ

Загалом основні святкування на державному рівні проходять у Києві, де традиційно Президент України дає урочистий прийом до Дня незалежності. Також, перші особи держави покладають квіти до пам'ятників видатним українцям (переважно, до пам'ятників Володимиру Великому, Богдану Хмельницькому, Михайлові Грушевському і Тарасу Шевченку) та беруть участь в молитві за Україну, що традиційно відбувається у Софії Київській за участі представників всіх конфесій, наявних в Україні.
Впродовж кількох останніх років до Дня незалежності України в столиці України, Києві, проводилися військові паради (1998, 1999, 2001, 2008, 2009 роки [6]) а також організовувалися святкові концерти та урочистості. Щорічними атракціями до свята в столиці є Міська виставка квітів в Печерському парку, чиї схили на той час завжди вкриваються барвами яскравих квітів, що в сукупності формують різні приурочені до свята зображення, та великий святковий концерт. Святкування увінчується ввечері святковим феєрверком.
Проте у 2010 році на День Незалежності України військового параду у Києві не було заплановано.[7] Питання зі святковим феєрверком у Києві також мало цікаве наповнення, бо з одного боку українські новини спочатку зазначали, що його не планується проводити,[8][9] а з іншого боку згодом було видано наказ Міністерства оборони України на дозвіл про його проведення.[10] Також, святкування Дня Незалежності 2010 р. запам'яталося українцям ще тим, що вперше за багато років не було єдиного Богослужіння у Софії Київській за присутності президента та представників різних конфесій, представлених в Україні. Молилися за Україну в різних храмах.[11]

Львів


Скульптура «Діана» одного з фонтанів площі Ринок у Львові в вишиванці. 2009
Вже стало традицією, що у День незалежності більшість городян у Львові вдягають вишиванки, тому вже зранку місто розквітає вишуканими барвами вишитих сорочок, в яких закодовані прадавні знаки-символи на здоров'я, та добробут, які особливо активізуються в день свята. Святкування не обмежується одним днем, воно триває кілька днів і поєднує в собі міжнародний фестиваль фольклору «Етновир»,[12][13] фестиваль незалежного кіна «Кінолев», святкові концерти, парад вишиванок, дитячі свята тощо.[14]
У Львові до Дня незалежності, починаючи з 2008 року, скульптури давньогрецьких богів, що увінчують фонтани площі Ринок, вбирають у вишиванки[15].

[ред.] Луцьк

У Луцьку в День незалежності вчетверте відбудеться акція „Українська вишиванка”. Цьогоріч на головній площі міста — Театральному майдані — жителі та гості міста у вишиванках викладуть тризуб із хрестом над середнім «зубом». Розглядалося декілька варіантів викладення фігури чи «написання» слова, як в попередні роки — «Луцьк», «Україна». Проте організатори акції зупинилися на автентичному тризубі. Усім учасникам акції видаватимуть пам'ятні посвідчення. Відбудеться нагородження учасників у різноманітних номінаціях, зокрема, «Найбільша родина у вишиванках», «Найповажніший учасник у вишиванці», «Найменший учасник у вишиванці», «Найоригінальніша вишиванка», «Сорочка поколінь», «Гармонія духу і сердець» (для пари), «Найпатріотичніший дідусь та бабуся» тощо.
Вперше акція «Українська вишиванка» відбулася у Луцьку у 2007 році[16].

Одеса

Урочисте підняття Державного Прапору України в Одесі.
У дні святкування Дня незалежності в Одесі пройшли: фестиваль вишиванок та музичний конкурс українських пісень на слова Т. Г. Шевченка, підняття 19-метрового прапора над Потьомкінськими сходами, тематичні виставки та круглі столи, нагородження лідерів громадських та релігійних організацій міста. У 2010 році був проведений Вишиванковий фестиваль в Одесі 2010.
У храмах різних релігійних конфесій м. Одеси відслужили молебні за Україну та український народ. [17]

Хмельницький

Пам'ятник Шевченкові в Сімферополі на День незалежності України, 2010 рік
Міжнародний театральний фестиваль «Відлуння» проходить щороку у Хмельницькому. Він був заснований у Києві в 1999 році, однак, починаючи з 2008 року, відбувається у місті над Бугом[18].

Донецьк

В Донецьку, в парку Щербакова, починаючи з 2000 року на День незалежності проводиться щорічний фестиваль національних кухонь[19].

Керч

Традиційно проводиться святковий феєрверк.

Севастополь

Традиційно проводиться святковий феєрверк.

Сімферополь

Традиційно на День незалежності України в Сімферополі українці несуть квіти до пам'ятника Шевченкові. Також деколи влаштовуються концерти, феєрверк.

Суми

В Сумах на День незалежності України проходить виставка-продаж вишиванок з різних кутків України. О 17.00 на стадіоні «Ювілейний» відбудеться матч ветеранів українського футболу 80-х та 90-х. На поле вийдуть Микола Фоменко, Павло Яковенко, Віктор Леоненко, Юрій Дмитрулін, Віталій Косовський та багато інших футбольних зірок. Традиційно проводиться святковий феєрверк.

Івано-Франківськ

Вже стало традицією проводити в Івано-Франківську на День незалежності України різноманітні святкові концерти, урочисту ходу молоді у національних костюмах, конкурс «Українська родина в національних костюмах» та випускання у небо блакитних та жовтих повітряних кульок.[20] На 24 серпня 2010 р. в Івано-Франківську також заплановано проведення святкового феєрверку.

Полтава

На День Незалежності Полтава як завжди розквітає вишиванками й усміхненими обличчями. Люди приходять до пам'ятника Тарасу Шевченку, щоб уклонитися співцеві волі та покласти квіти. Традиційно урочистості продовжуються біля пам'ятника Козацької слави, де люди віддають данину поваги загиблим українським козакам, які зі зброєю у руках боронили свою Батьківщину.[21]

Дніпропетровськ

Вже стало традицією проводити у Дніпропетровську до Дня незалежності України урочисте покладання квітів до пам'ятника Т. Г. Шевченка та служити молебні «В ім'я процвітання України, підвищення благополуччя і добробуту Українського народу» в Троїцькому і Преображенському кафедральних соборах. Також в Новобогородицької фортеці проводяться спортивно-розважальні змагання, козацькі розваги, ярмарок солодощів і виробів українського мистецтва, різноманітні майстер-класи, звучить народна музика і живий спів.
24 серпня 2010 р. у Дніпропетровську провели святковий марш військових підрозділів, дислокованих у місті та області, та військового духового оркестру.[22]

Харків

Відбуваються урочисті заходи по місту, на центральній площі Свободи ввечері традиційно відбувається концерт естрадних зірок та виступи чиновників, який завершується феєрверком. У переддень свята — 23 серпня Харків святкує День міста, і найбільші народні гуляння відбуваються саме в цей день, а не на День незалежності.

За межами України

Брюссель

24 серпня 2011 року столиця Європейського Союзу традиційно відзначає День незалежності України. Всесвітньо відомий символ Брюсселю — «Хлопчик, що пісяє» (нід. Manneken Pis) з нагоди 20-річчя незалежності України був вдягнутий у костюм князя Київської Русі Ярослава Мудрого, а Брюссель на один день перетворився на епіцентр українського свята. За ініціативою Європейської Асоціації Українців у серці Європи відбулися заходи з метою популяризації України.[23]

Чикаго

Вже стало традицією, що 24 серпня щороку в Чикаго відбуєтьчя урочистий концерт та народні гуляння з нагоди святкування річниці незалежності України.[24] У 2010 р. святкування влаштували у «Сміт парку» Чикаго, де звідусіль чулася рідна мова, а око милували десятки синьо-жовтих стягів.[25] З розташованої посеред поля сцени лилася чарівні, живі українські пісні, що чергувалися запальними автентичними танцями у виконанні багатьох українських танцювальних гуртів з багатьох штатів. Усі охочі мали можливість насолодитися різноманітними стравами української кухні. На розташованому поряд ярмарку місцеві українські умільці виставили ряди вишиванок, які зачаровували своєю красою. Свято вдалося на славу.[26]

Москва

На 19-річчя незалежності України українська молодь, учасники Українського Молодіжного Клубу, котрі живуть та навчаються у Москві, провела флеш-моб під назвою «Дев‘ятнадцять», що символізувало участь і єдність з рідною державою. Озброєні українською символикою молоді люди пройшлися по місцях Москви, пов‘язаних із Україною, по дорозі проводячи опитування серед росіян на предмет знання дати — Дня Незалежності України, а також розуміння української мови. Організатори флеш-мобу поклали квіти до пам‘ятників Лесі Українки, Т.Шевченкові і М.Гоголю і пов‘язали на них жовто-блакитні стрічки. Ідея провести цю акцію на День незалежності України виникла серед учасників Українського Молодіжного Клубу ще у 2009 р.[27]

Джерела

 1. Параду на День Незалежності не буде
 2. Київ зекономить на феєрверку на День Незалежності
 3. Україні - 20!
 4. Опозиційні партії зіпсують Януковичу День незалежності?
 5. Опозиція кличе на "народний марш" у день незалежності
 6. «Парадна полеміка»
 7. Українська правда від 04 серпня 2010: У День незалежності параду не буде
 8. У Києві цього року День Незалежності України святкуватимуть без феєрверку.
 9. Програма святкування Дня Незалежності у Києві.
 10. 24 серпня святкування Дня Незалежності у 9-ти містах України завершиться святковим феєрверком
 11. День Незалежності - економний варіант!
 12. Етновир
 13. На День незалежності України до Львова з’їхалися гурти із семи країн
 14. Програма святкувань Дня незалежності України у Львові
 15. Скульптури у центрі Львова вдягли у вишиванки
 16. У Луцьку вчетверте відбудеться акція „Українська вишиванка”
 17. Над Потьомкінськими сходами в Одесі піднімуть 19-ти метровий прапор України
 18. День Незалежності в головних містах України. Що оберете ви?
 19. Підведено підсумки IX Фестивалю національних кухонь
 20. Програми святкування Дня незалежності в Івано-Франківську
 21. Полтава святкує День Незалежності України (фотогалерея)
 22. На День Незалежності України в Дніпропетровську пройдуть різноманітні цікаві події.
 23. Європейська Асоціація Українців запрошує а свято
 24. День незалежності в Чикаго
 25. Два дні, які для нас були “Україною” поза межами України!
 26. Українська громада відсвяткувала День Незалежності України


Дивіться також: Привітання з Днем Незалежності
 

Немає коментарів:

Дописати коментар