Іменини

Імени́ни (день ангела) — у православних і католиків — особисте свято, що припадає на день, у який церква відзначає пам'ять однойменного святого. У побуті іменинами також називають річницю від дня народження (уродини).

Історія святкування дня ангела

Як і багато інших культурних традицій, іменини останні кілька десятиліть не святкувалися, більше того, у 20-30 роки двадцятого століття офіційно були заборонені. Але іменини – свято особливе, його можна назвати днем духовного народження, оскільки воно пов'язане перш за все з таїнством Хрещення і з іменами, які носять наші одноіменні небесні покровителі.
У минулому іменини вважалися важливішим святом, аніж день "тілесного" народження, крім того, в багатьох випадках ці свята практично збігалися, оскільки традиційно дитину несли охрещувати на восьмий день після народження: восьмий день – це символ Царства Небесного, до якого приєднується охрещуваний.
Хрещені імена вибиралися за церковним календарем. Зазвичай вибір імені обмежувався іменами святих, пам'ять яких святкувалася в день хрещення.
Пізніше, особливо в містах, стали називати іменами, які подобаються, або іменами родичів. Ще й досі зберігся звичай називати хлопчиків в честь дідусів зі сторони батька, а дівчаток – на честь бабусь зі сторони матері.
У багатьох народів існувала віра в магічний зв'язок людини та її імені. Щоб вибрати щасливе ім'я, батьки гадали, дізнавалися ім'я уві сні або окликали дитину – на яке ім'я відгукнеться, таким і називали.
Сьогодні ім'я очікуваного нащадка вибирається, як правило, обома батьками.

Традиція святкування іменини в Україні

Традиція святкування іменин відома в Україні з XVII століття. Зазвичай перед святом сім'я варила пиво і пекла іменинні пироги і короваї. В день самого свята іменинник зі своїми рідними ходив до церкви на службу, замовляв молебень за здоров'я, ставив свічки і молився біля ікони свого небесного покровителя.
Удень друзям і родичам роздавались іменинні пироги, причому нерідко начинка і розмір пирога мали особливий зміст, що визначався характером стосунків іменинника і його близьких. Ввечері влаштовували святкову вечерю.

Традиція святкування

Не можна змішувати святих покровителів з Ангелами-Охоронцями, що покликані опікати і оберігати людей. Традиційно День Ангела відносять на той день пам'яті одноіменного (тезоіменитого) святого, який слідує безпосередньо за днем народження (тобто якщо ваше ім'я Опанас і народилися ви 1-го березня, то день вашого ангела - 7 березня, а якщо ви народилися наприклад 15-го березня, то тоді ваші іменини слід святкувати 21 березня).

Посилання

За матеріалами Української вікіпедії

Немає коментарів:

Дописати коментар